Kolonie z dofinansowaniem – jak i kto może uzyskać dopłatę?

Wyjazdy na kolonie, ferie zimowe czy zieloną szkołę to szansa, by poznać malownicze miejsce, zdobyć nowe umiejętności, a także zbudować silniejsze więzi z rówieśnikami. Dofinansowanie wypoczynku dzieci sprawi, że taki wyjazd nie będzie mocno obciążać domowego budżetu. Jakie kroki trzeba podjąć, by otrzymać dofinansowanie kolonii? Jaką dokumentację zgromadzić? Do kogo się zwrócić? Czytaj dalej, by uzyskać najpotrzebniejsze informacje na temat dopłat do wyjazdów dla dzieci.

W skrócie

  • Dofinansowanie kolonii, obozów, zielonych szkół, ferii letnich i zimowych można uzyskać z różnych źródeł. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat z wyprzedzeniem czasowym.
  • Kluczowe jest zdobycie informacji, jakie warunki należy spełnić, jakie dokumenty złożyć oraz w jakim terminie, aby móc otrzymać dofinansowanie do wakacji dla dzieci.
  • Dofinansowanie wypoczynku dzieci może obejmować część wydatków lub cały koszt wyjazdu, włącznie z zakwaterowaniem i wyżywieniem.

Spis treści

Dofinansowanie wypoczynku dzieci – czy i kiedy warto się o nie ubiegać?

Zielona szkoła, czyli specjalny wyjazd edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych lub średnich to wartościowe doświadczenie dla dzieci. Podobnie kolonie i ferie zimowe. Warto więc sprawdzić, czy jest możliwe uzyskanie wsparcia pieniężnego, by taki wyjazd stał się dostępniejszy finansowo. Zwykle samo składanie wniosków jest proste. Wystarczy przygotować dokumenty i złożyć je w określonym terminie zgodnie z wytycznymi podmiotu, który udziela dofinansowania. Dopłata może dotyczyć wypoczynku letniego lub zimowego.

Skąd uzyskać dopłatę?

Dofinansowanie kolonii można uzyskać przykładowo z Ośrodka Pomocy Społecznej. Jest to rozwiązanie dla rodzin będących w trudnej sytuacji finansowej, o niskich dochodach. W zależności od miejsca zamieszkania warto sprawdzić, czy w regionie działają także fundacje lub inne podmioty, które oferują wsparcie finansowe dla rodzin. Kolejne rozwiązanie to skorzystanie z pomocy szkoły. Najlepiej z pytaniem o dofinansowanie wypoczynku dzieci udać się do sekretariatu, by dowiedzieć się, czy są możliwości otrzymania wsparcia finansowego. Kolejne miejsce, do którego można się udać po pomoc to urząd gminy lub miasta. Przykładowo gdy chodzi o zielone szkoły dofinansowanie. Często lokalne samorządy organizują wyjazdy z częściowym lub pełnym wsparciem w ramach aktualnych projektów. I takie dofinansowanie wypoczynku dzieci może obejmować różne formy: dopłat do kolonii, obozów, wypraw na zieloną szkołę, ferii zimowych, wyjazdów sportowych i edukacyjnych.

W różnych miejscach proces przyznawania świadczeń będzie wyglądał inaczej, jednak najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać bez względu na to, gdzie ubiegamy się o świadczenie to:

  1. Zebranie dokumentów (podstawowe o dochodach, zarobkach), a także pobranie i uzupełnienie wniosku, jeśli dana instytucja ma własne druki.
  2. Złożenie wniosku o dofinansowanie (do właściwej instytucji, takiej jak OPS, urząd, fundacja, zakład pracy) w uzgodnionym terminie.
  3. Kontakt z wybranym organizatorem wyjazdów dla dzieci (warto upewnić się, że akceptuje różne rozwiązania finansowe).

Dofinansowanie z zakładu pracy

Rodzice, którzy pracują na umowę o pracę, mogą się starać o dofinansowanie do wakacji dla dzieci w miejscu zatrudnienia. Dopłata jest możliwa dzięki Zakładowemu Funduszowi Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Są to środki zgromadzone przez pracodawcę na wsparcie socjalne pracowników oraz ich rodzin. Fundusz jest tworzony w każdej firmie, która zatrudnia co najmniej 50 pracowników. Podstawę prawną stanowi Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Każda firma ma własną politykę przyznawania świadczeń. Najczęściej uwzględniane są zapisy dotyczące dochodów na członka rodziny. Aby móc skorzystać z takiego dofinansowania, trzeba złożyć odpowiedni wniosek online lub w dziale kadr. Każdorazowo też trzeba dokładnie wczytać się w regulamin ZFŚS danej firmy, by poznać zasady przyznania świadczeń oraz ich wysokość. Dofinansowanie kolonii (w zależności od wewnętrznych regulacji) może być przyznawane w pierwszej kolejności rodzicom dzieci o niższych dochodach. Wsparcie może dotyczyć samodzielnego wyjazdu dziecka lub wraz z rodzicem.

Jak uzyskać dofinansowanie – dokumentacja

Przejdźmy do konkretów. Przede wszystkim, aby myśleć na poważnie o kwestii, jaką jest zielona szkoła dofinansowanie czy innego wyjazdu, bardzo istotne jest zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji. Podstawą, by uzyskać dofinansowanie kolonii, jest sprawdzenie regulaminu, który zawiera informacje o zasadach i wysokości dofinansowania do wakacji dzieci oraz dokumentach, które należy dostarczyć. Kolejna kwestia to złożenie odpowiednich dokumentów w dziale kadr lub u konkretnego pracodawcy. Najczęściej do wypełnienia pozostaje konkretny wniosek na dofinansowanie wypoczynku dzieci. Zwykle potrzebne jest zaświadczenie o dochodach, przykładowo PIT, dokument potwierdzający wyjazd dziecka czy faktura za opłacony wypoczynek. Wysokość dopłaty zależy od regulaminu firmy, może stanowić częściowe dofinansowanie kolonii lub nawet pełne.

Kolonie dla dzieci rolników

Jeśli rodzic lub opiekun dziecka pracuje w rolnictwie i jest ubezpieczony w KRUS-ie (Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego), może się starać o dofinansowanie na kolonie dla dzieci rolników, a także zieloną szkołę czy obozy wypoczynkowe. Dofinansowanie na kolonię z KRUS-u może pokryć część lub całość kosztów wyjazdu. Jak uzyskać dofinansowanie na taki wyjazd jak kolonia z KRUS-u? Aby zdobyć informacje o dostępnych programach wsparcia na kolonie dla dzieci rolników, warto skontaktować się z najbliższym oddziałem KRUS-u. Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników udziela dofinansowania na organizację wypoczynku letniego lub zimowego dla dzieci rolników, którzy są objęci rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego. Sami organizatorzy wypoczynku są wyłaniani w drodze konkursu ofert, ogłaszanego na stronie Funduszu Składkowego w formie kolonii oraz półkolonii. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie: https://www.fsusr.gov.pl/. Każdorazowo, aby otrzymać dofinansowanie wypoczynku dzieci potrzebne będzie zgromadzenie odpowiednich dokumentów i w tym zakresie trzeba się dostosować do wymogów danej jednostki. Najważniejsze to zaświadczenie o ubezpieczeniu w KRUS-ie, akt urodzenia dziecka czy inny dokument, który potwierdzi tożsamość, zaświadczenie o nauce dziecka w szkole. Dofinansowanie kolonii może obejmować pobyt, ale także, transport, wyżywienie czy realizację programu edukacyjnego oraz wychowawczego.

Najważniejsze warunki, jakie trzeba spełnić to:

  1. Rodzic lub opiekun prawny dziecka musi być ubezpieczony w KRUS-ie.
  2. Dziecko musi być w wieku szkolnym, czyli zwykle do 16 roku życia.
  3. Dochód lub ogólna sytuacja finansowa rodziny mogą zostać uwzględnione, choć nie jest to jednak kluczowe kryterium.

Wyjazdy dla dzieci bez obciążania budżetu

Wyjazd na kolonie, obozy czy wyjazdy w innej formule to dla dzieci wspaniałe połączenie relaksu, nauki i budowania relacji z rówieśnikami. Dofinansowanie na wyjazd dziecka na wypoczynek to wartościowa forma wsparcia, dlatego warto sprawdzić, czy można z niej skorzystać. Zwłaszcza że złożenie wniosku zwykle jest stosunkowo proste. Warto zająć się tym tematem z wyprzedzeniem, aby zdążyć przygotować wszystko w odpowiednim czasie.

Jako firma Naferie.pl organizujemy wyjazdy zarówno letnie, jak i zimowe, w Polsce i za granicą. Wystawiamy faktury, które można rozliczyć z daną instytucją. A doświadczenia pokazują, że wyjazdy z nami sprawiają dzieciom dużo radości i pozostają w pamięci na długo. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi ofertami!

Zostaw nam wiadomość!